wiedza o zwalczaniu pluskiew

Zwalczanie pluskiew – potrzebna wiedza

Pluskwy są małymi pasożytami żywiącymi się krwią. Na żer wychodzą w nocy, a wówczas w charakterystyczny sposób gryzą śpiących – pozostawiający podłużne ślady. Co jakiś czas w Polsce media donoszą o ich pladze w danym mieście. O ile trudno dociec jej plagi, skala problemu w takich wypadkach jest bardzo duża.

Pluskwy bowiem występują częściej, niż pojawiają się w mediach. Przez wiele miesięcy mogą być przez domowników niezauważane. Z doświadczenia ABC Insekt podczas realizacji w Ostrołęce i innych miastach wynika jednak, że zawsze dochodzi w końcu do momentu, w którym skala problemu nie pozwala go ignorować. Profesjonalne zwalczanie pluskiew jest wówczas konieczne.

Czy pluskwy to problem wstydliwy

Pluskwy kojarzą się z brudem i brakiem higieny. I rzeczywiście tak jest. Ich pierwotne źródło zazwyczaj pochodzi z miejsc zaniedbanych. W żadnym wypadku jednak ich obecność nie jest dowodem na to, że dom w którym się gnieżdżą ma taki charakter. Pluskwy bardzo łatwo się przenoszą na ubraniu i wystarczy wizyta w miejscu, gdzie są zadomowione, by sprowadzić je do siebie. Podobnie stosunkowo łatwo przenieść je do domu na ubraniu ze środków komunikacji miejskiej, pociągów, samolotów. Pluskwy są więc przede wszystkim problemem – do usunięcia.

Co świadczy o obecności pluskiew w domu

wiedza o pluskwachIstnieje kilka czynników wskazujących na to, że pluskwy mieszkają razem z nami. Należą do nich:

  • wspomniane już, charakterystyczne ślady po ugryzieniach, dodatkowo pojawiające się na skórze cyklicznie (miejsca te swędzą),
  • charakterystyczny dla pluskiew zapach zgniłych malin, aczkolwiek jego siła zależy od ilości pasożytów,
  • drobne, ciemne plamki na pościeli – mogą być pozostawiane przez pluskwy, a stanowią nic innego jak zaschniętą krew oraz odchody (najlepiej celowo użyć białej pościeli i obserwować zmiany na prześcieradle oraz poszewkach).

Poza powyższym, w związku z tym, że pluskwy szybko się rozmnażają, wszystkie czynniki mogą się z czasem nasilać.

Zwalczanie pluskiew – czego nie należy robić

Wiele osób podejmuje samodzielną walkę z pluskwami, nie wiedząc, że będzie ona nieskuteczna. Czasem są to środki radykalne, jak zmiana umeblowania, a nawet remont. Warto wiedzieć, że:

  • remont nie sprawi, iż pluskwy zostaną zwalczone – potrafią się one gnieździć nawet poza mieszkaniem w różnych szparach i wrócić,
  • podobnie pozbycie się mebli nic nie da, bowiem tam pluskwy żerują, lecz niekoniecznie przebywają cały czas,
  • stosowanie sklepowej chemii oraz odkurzaczy piorących parą nie jest skuteczne w zwalczaniu pluskiew,
  • pozostawianie włączonego światła i stosowanie niektórych zalecanych przez producentów lamp, nie jest skuteczne na dłuższej przestrzeni czasu – głód szkodników zwycięży,
  • stosowanie niektórych roślin (m.in. liście orzechowca, fasolka szparagowa) oraz nafty odstraszy pluskwy tylko na chwilę,
  • w końcu również pranie z gotowaniem nie rozwiąże problemu, bo zabije tylko niewielką ilość pluskiew.

Wszystkie powyższe metody można stosować doraźnie, w niewielkim stopniu, lecz zawsze przy świadomości, że pluskwy pozostaną w domu.

Zwalczanie pluskiew – przykład ABC Insekt w Ostrołęce

Profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją, jak nasza ABC Insekt działająca również w Ostrołęce, bazuje w usuwaniu pasożytów na wiedzy pokoleniowej oraz nauce. Obie dają nam świadomość zasad i prawidłowości dotyczących zwyczajów pluskiew, ich rozmnażania się, żerowania.

Wiadomo obecnie, że sama chemia nie wystarczy. Dlatego też zwalczanie pluskiew nigdy nie obejmuje zastosowania jednej, izolowanej metody. Wielokrotnie sprawdziliśmy, że użycie dwóch metod, najczęściej wymrażania i zamgławiania, całkowicie niszczy populację pluskiew wraz z jajami, zabezpieczając dom przed ich powrotem.

Zobacz również Jak naturalnie wspomagać dezynsekcję?

Usługi ABC Insekt

Menu