Szerszenie

Szerszenie, niebezpieczne owady?

Tytułowy owad wśród osowatych wzbudza najwięcej lęku. Rzeczywiście szerszeń jest agresywnym drapieżnikiem, którego człowiek powinien się obawiać, jednak dla naszego życia nie stanowi on zagrożenia (poza przypadkami uczulenia na jego jad, który wówczas doprowadza do wstrząsu anafilaktycznego).

Szerszenie występują na wszystkich szerokościach geograficznych w klimacie umiarkowanym. Gniazda budują najczęściej w: drzewach, nierzadko w ziemi, opuszczonych ulach, lecz zdarza się ich zagnieżdżanie w pobliżu domostw: pod dachem, w pękniętych ścianach budynków, kominach, a czasami zajmują przygotowane przez nas karmniki dla ptaków.

Szerszenie

Biologia szerszeni a ich potencjalne zwalczanie

Wielkość królowej szerszenia europejskiego dochodzi do 3,5 cm, a robotnic i samców do niemal 2,5 cm. Umaszczone są zwykle trójkolorowo, dominuje: czerń, brąz i kolor żółty. Szerszeń występujący w Polsce ma pasiasty, żółty odwłok.

Wiosną każdego roku, zapłodniona w poprzednim sezonie królowa, zakłada nowe gniazdo. Jego podstawy buduje z celulozy, którą wytwarza ze spróchniałego drewna połączonego ze śliną. Natomiast jego kształt to poziome plastry z pustymi otworami, w których składane są jaja.

Po krótkim czasie karmienia, larwy wyklute z jaj przepoczwarzają się w robotnice, które przejmują wszystkie obowiązki: karmienia, rozbudowy czy obrony gniazda. Królowa natomiast skupia się wyłącznie na składaniu kolejnych jaj. Cykl kończy się, gdy z jaj wykluwają się płodne samice. Zapłodnionym przez samców przypada ta sama rola co królowej matce – w kolejnym roku będą samodzielnie poszukiwały miejsca na założenie własnego gniazda.

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU JUŻ DZIŚKontakt

Ciekawe fakty na temat szerszeni

Wśród ciekawostek na temat szerszeni należy wymienić następujące fakty:

  • dla miodu i larw szerszenie często atakują ule pszczół; w ciągu kilku godzin zaledwie 20 szerszeni może zabić 30 tysięcy tych pożytecznych owadów,
  • największy szerszeń świata (azjatycki – vespa mandrina) osiąga rozmiar dochodzący do 4,5 cm długości,
    larwy szerszeni muszą przekupić robotnice by otrzymać pokarm; wytwarzają w tym celu ślinę będącą smakołykiem
  • dla dorosłych osobników, a te dopiero po jej zlizaniu przekazują larwom co przyniosły,
  • w przypadku chłodnych lub zbyt gorących dni, szerszenie potrafią podnieść lub obniżyć temperaturę w gnieździe aż o 10°C.

Z wiedzy dostarczanej przez media wynika, że w wielu przypadkach obecności szerszeni na miejsce do pomocy wzywana jest straż pożarna. Działanie to jest wbrew prawu, gdy podejmuje się go osoba prywatna. Straż pożarna zgodnie z regulacjami ma obowiązek wyjeżdżać wyłącznie do usunięcia gniazd szerszeni wówczas, gdy zalęgły się w instytucji publicznej, np.: w szkole, przedszkolu, urzędzie. W innych przypadkach należy się zwracać do firm profesjonalnie zajmujących się dezynsekcją.

Usługi ABC Insekt

Menu