Muszka owocowa

Muszka owocowa – dokuczliwy owad

Tytułowy, dobrze znany nam wszystkim owad ma bodaj najwięcej nazw spośród wszystkich pobratymców. Zamiennie z muszką owocową (łac. Drosophila melonogaster) określa się go mianem: wywilżna karłowata (nazwa oficjalna), octówka, wywilżanka, drozofilia.

Występuje powszechnie na wszystkich szerokościach geograficznych. Lubuje się w owocach i występuje wszędzie tam gdzie rosną, aczkolwiek nie gardzi również jego przetworami: winem, octem, sokami, konfiturami czy dżemami. Tym samym obala się tu mit, iż muszka owocowa ciągnie do cukru, w rzeczywistości żywi się bowiem drożdżami pochodzącymi z fermentacji. Nadpsute owoce są więc dla niej znacznie bardziej atrakcyjne niż świeże.

muszka owocówka

Opis muszki owocowej – cechy charakterystyczne

Octówka jest owadem niewielkich rozmiarów, osiąga zaledwie 2-4 mm długości. Ma parę skrzydeł, umaszczenie zwykle brązowawe. Aktualnie owocówka jest gatunkiem występującym w pobliżu ludzkich domostw, acz pierwotnie była niejako „dzika”. Wykorzystywana jest w hodowlach, w celu karmienia; pająków, płazów czy gadów.

Muszka owocowa nie jest szkodnikiem rolnym, nie niszczy zdrowych owoców. Żywi się jedynie zepsutymi, a także w nich składa jaja. Rozmnaża się natomiast bardzo szybko – już po 8-12 godzinach od przepoczwarzenia się może się rozmnażać, co wynika m. in. z krótkiego cyklu życia (wynoszącego zaledwie 30 dni).

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU JUŻ DZIŚKontakt

Ciekawostki o muszce owocowej

Muszka owocówka najwyraźniej inspirowała naukowców, acz nie tylko:

  • jest pierwszym owadem, a właściwie ziemskim organizmem żywym, który został wysłany w przestrzeń kosmiczną; stało się to w 1947 roku,
  • z kolei w 1952 roku muszka owocowa została wykorzystana w bioastronautyce i wyniesiona w balonie do górnych warstw atmosfery (oczywiście nie była pasażerem na gapę),
  • również w genetyce jej prosty genom wykorzystywał na początku ubiegłego wieku Thomas Morgan, a do dzisiaj owocówka stanowi użyteczny obiekt badań i m. in. jest jedynym z nielicznych owadów, których genom został w całości zsekwencjonowany,
  • pomimo wielkości octówki, jej nasienie posiada najdłuższe komórki rozrodcze na ziemi,
  • jest owadem ektotermicznym – dostosowuje cykl rozrodczy do panującej na zewnątrz temperatury,
  • mniej więcej 2/3 jej mózgu pracuje tylko po to, by przetwarzać widziany obraz.

Muszka owocowa nie szkodzi człowiekowi w stopniu, który należałoby uznać za znaczący. Jak to mucha, bywa dokuczliwa, lecz jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z jej plagą. W takich przypadkach korzysta się z dezynsekcji przeprowadzanej przez firmy DDD. W warunkach domowych wystarczy jednak dbać o niepozostawianie nieświeżych owoców na stole, regularnie wyrzucać śmieci i reagować na pojawienie się pierwszej octówki, by zapobiec jej masowej wizycie.

Usługi ABC Insekt

Menu