Pluskwa domowa

Pluskwa domowa – jej zwalczanie

Pluskwa domowa była przy człowieku niemal zawsze, przy okazji przyczyniając się do rozwoju romantycznych aspektów przemysłu meblarskiego – piękne baldachimy nad łóżkami pierwotnie służyły wyłącznie temu, by chronić śpiących przed spadającymi z sufitu insektami.

Aktualnie nadal nas nawiedza i nierzadko stanowi plagę w wielu mieszkaniach jednocześnie. Ma to związek m. in. z jej zagnieżdżaniem się w meblach, na których nierzadko siadają goście. Pluskwy zaś czepiają się ubrań i są przenoszone do innych miejsc. Wyjaśnia to w pewnym stopniu ich obecność nawet w zadbanych domach, w których utrzymuje się czystość i higienę na wysokim poziomie.

Pluskwa domowa

Co wiemy o pluskwie domowej?

Gatunkowo pluskwa jest owadem rozpowszechnionym na wszystkich szerokościach geograficznych. Żywi się krwią człowieka i innych mieszkańców domostw. Na żer wychodzi w nocy, natomiast w dzień chowa się do swojej siedziby, zwykle umiejscowionej w miękkich częściach łóżka, obitych tapicerką meblach, a z czasem, gdy następuje rozrost kolonii, pluskwy można znaleźć pod tapetami, a nawet w gniazdkach kontaktowych.

Pluskwa domowa w pewnych przypadkach staje się skrajnie niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Ma to miejsce wówczas, gdy w pobliżu jej występowania grasują również myszy lub szczury. Biorąc pod uwagę fakt, iż ich krwią pluskwa również się żywi, powstaje w ten sposób zagrożenie epidemiologiczne skojarzone z rozprzestrzenianiem wielu poważnych chorób przenoszonych przez gryzonie – a przez pluskwy bezpośrednio do naszej krwi.

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU JUŻ DZIŚKontakt

Ciekawostki na temat pluskwy domowej

Pluskwę cechuje kilka ciekawych przywar. Należy do nich m. in. fakt, iż:

  • w przypadku długiego braku pożywienia pluskwa potrafi poddać się hibernacji na kilka miesięcy,
  • słabo widzi, a szukając ofiary kieruje się wydychanym przez człowieka dwutlenkiem węgla,
  • istnieje prawdopodobieństwo uodparniania się pluskiew na pestycydy, co ma związek z ich coraz powszechniejszym występowaniem,
  • w dawnych czasach medycy używali sproszkowanych pluskiew do leczenia ran,
  • najnowsze badania wskazują na to, iż krew pluskiew zawiera substancje bakteriobójcze,
  • liście fasolki szparagowej mogą skutecznie powstrzymywać pluskwy przed wchodzeniem do łóżek,

Pluskwy domowej nie pozbędziemy się samodzielnie. Insekt ten potrafi przeżyć kilka miesięcy bez pożywienia, jednocześnie stale się rozmnażając. Ogromna kolonia licząca kilkanaście tysięcy osobników i więcej może powstać w zaledwie 4 miesiące.

Większość z nas nie musi się martwić plagą tych owadów, jednak bywa i tak, iż występuje ona na jakimś terenie (np. dzielnicy) i ma to ścisły związek z opisywanym już przenoszeniem się pluskwy domowej z miejsca w miejsce na ubraniu żywicieli. Zdarza się więc, że wybucha epidemia ograniczona do jakiegoś obszaru i cyklicznie mają miejsce takie epizody, z którymi mogą sobie już poradzić wyłącznie profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją.

Usługi ABC Insekt

Menu