Zwalczanie mrówek

Zwalczanie plag mrówek

Mrówki żyjące w Polsce są dla człowieka nieszkodliwe. Ich plaga może być jednak bardzo dokuczliwa, a także trudna do usunięcia, dlatego nierzadko, po bezskutecznych próbach pozbycia się owadów, pozostaje nam zwrócić się do specjalistów zajmujących się zwalczaniem mrówek.

Zwalczanie mrówek

Szkody wyrządzane przez mrówki

Poza tym, że mrówki buszują w naszej kuchni, wprowadzają chaos do naszego życia, są natrętne i dokuczliwe, szkodzą również naszym ogródkom, a nawet rolnictwu. W obu przypadkach dotyczy to ich symbiozy z mszycami, którymi się opiekują i chronią przed drapieżnikami w zamian za ich cenną wydzielinę, dobrze znaną spadź, z której pszczoły robią miód.

Mszyce natomiast żywią się roślinami w naszych ogrodach. Innymi słowy, mając w ogródku plagę mrówek, które opiekują się mszycami, mamy właściwie dwie plagi, przy czym o ile mrówki nie niszczą naszej własności, o tyle mszyce mogą doprowadzić do tego, że spośród zasadzonych przez nas warzyw liściastych niewiele będzie do zebrania.

Nie są to przy tym wszystkie problemy, jakie stwarzają mrówki.

Mogą one:

  • naruszać strukturę drewnianych elementów budynków,
  • wysuszać glebę drążąc w niej kanały,
  • niszczyć bulwy i kłącza roślin,
  • uszkadzać drzewa, budując gniazda w ich wnętrzu,
  • niszczyć kwiatostan ogrodu,
  • oraz zawsze w kontakcie zanieczyszczać żywność.

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU JUŻ DZIŚKontakt

Jak przebiega dezynsekcja w zwalczaniu mrówek?

Gniazdo mrówek na polu czy w ogródku stosunkowo łatwo odnaleźć. Zazwyczaj umiejscowione jest pod ziemią, a jedną z tradycyjnych metod ich zwalczania jest w takim przypadku zalewanie gniazda wodą.

Nieco inaczej jest, gdy mrówki zagnieżdżą się przy domu lub w jego wnętrzu, np. pod drewnianą podłogą. Wówczas pozostają dostępne wyłącznie oddziaływania chemiczne (insektycydy), a skuteczność wszystkich działań w decydującej mierze zależy od eksterminacji królowej kolonii, z której, gdy przeżyje, odrodzić się może całe gniazdo. Jej zlokalizowanie bywa czasem trudnym zadaniem, gdyż nie zawsze szczeliny, w których pojawiają się insekty są położone blisko centrum kolonii.

W interwencjach, które od wielu lat przeprowadzamy, lokalizację gniazda uznajemy za najważniejszą część pracy związanej ze zwalczaniem mrówek. Kolejnym zadaniem jest określenie rodzaju mrówki, gdyż niektóre z nich budują gniazda satelickie – tj. z wieloma rozgałęzieniami i komorami głównymi, w których może znajdować się więcej królowych. Następnie pozostaje już tylko odpowiednie rozpylenie specjalnych preparatów oraz ewentualne rozłożenie żelowych przynęt.

Zwalczamy mrówki w Białymstoku i okolicach

ABC Insekt jako doświadczona firma DDD polecamy się w Białymstoku i okolicach. Z mrówkami mieliśmy wielokrotnie do czynienia, znamy ich gatunki, zwyczaje i budowę gniazd. Stosowane przez nas środki chemiczne są bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Ponadto poza zwalczaniem mrówek doradzamy w jaki sposób się przed nimi zabezpieczyć. Wiele osób decyduje się na takie kroki z zastosowaniem preparatów chemicznych. Możliwe jest to jednak również dzięki wykorzystaniu wyłącznie naturalnych metod. Wiedza, jaką posiadamy, pozwala nam twierdzić, że przed obecnością mrówek chronią nas rośliny, których insekty wybitnie nie cierpią.

Należą do nich: bazylia, dalia, mięta i cyprys cytrynowy. Nie lubią również cynamonu i mielonej kawy, co można wykorzystać rozsypując je w odpowiednich, uczęszczanych wcześniej przez mrówki miejscach.

Usługi ABC Insekt

Menu