Zwalczanie much

Zwalczanie plagi much

Wiemy, jak ekspansywna jest mucha przez wzgląd na to, że lata. Wiemy też, że lubi siadać na naszym jedzeniu, lecz czy wszyscy wiemy co na nim robi?

Badania jednoznacznie wskazują na to, że mucha roznosi największa ilość drobnoustrojów ze wszystkich znanych owadów. Karaluch, który wzbudza w nas znacznie większe obrzydzenie, z muchą pod względem zanieczyszczania naszej żywności w najmniejszym stopniu nie może się równać. To co ma mucha na sobie jest po prostu obrzydliwe, a zwalczanie much dopiero przy tej wiedzy nabiera znaczenia.

Zwalczanie much

Co mucha ma na sobie?

Mucha ma na sobie wszystko to na czym wcześniej usiadła. Aczkolwiek ma „do zaoferowania” znacznie więcej. Jak dowiedziono, przenosi na swoim ciele do sześciu milionów drobnoustrojów, w tym chorobotwórczych, wywołujących znane i poważne choroby, jak: dur brzuszny, dezynteria, polio, gruźlica, wąglik, tyfus i wiele innych. Tym wszystkim jesteśmy zagrożeni nie tylko w warunkach domowych.

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU JUŻ DZIŚKontakt

Gdzie zwalczamy muchy najczęściej?

Muchy występują wszędzie tam, gdzie znajdują się zanieczyszczenia, w tym biologiczne. Jest to związane z faktem, iż mucha, zależnie od podgatunku, składa jaja w ekstrementach, aczkolwiek również w pożywieniu. Jej larwy możemy więc znaleźć nie tylko w nieczystościach, lecz również na swoim stole, a czasem liczy się je w tysiącach – w 1 kilogramie zwierzęcego nawozu może znajdować się aż 15 tysięcy larw.

Tym samym, choć mucha stanowi zagrożenie epidemiologiczne wszędzie tam, gdzie się pojawi, największe jest wówczas, gdy rozwinie się jej plaga. Ma to miejsce w każdych warunkach, a szczególnie tam, gdzie panują zaniedbania sanitarne. Wśród miejsc, w których zwalczanie much ma szczególne znaczenie, bo też w nich występują najczęściej w dużych ilościach, należy wymienić:

  • obiekty inwentarskie, gospodarcze – wszelkiego rodzaju budynki, w których hoduje się zwierzęta: krowy, świnie, drób, owce itd.,
  • fermy zwierząt – najczęściej futerkowych,
  • wysypiska śmieci – zarówno miejskie, jak i te “dzikie“,
  • obiekty agroturystyczne – znajdujące się w różnych strefach klimatycznych,
  • sklepy i obiekty magazynowe – zaplecza sklepów, magazyny,
  • oraz wiele innych.

Zwalczanie much w wielu z tych miejsc ma charakter cykliczny, wynika z konieczności, a dotyczy to szczególnie obiektów hodowlanych. Muchy bowiem, przy istnieniu zaniedbań, mogą się bardzo szybko rozmnożyć w plagę.

Zwalczanie much w Białymstoku z ABC Insekt

Muchy zwalczamy od początku prowadzonej działalności dezynsekcyjnej już ponad 20 lat. W tym czasie, choć dysponujemy wszystkimi środkami i metodami zwalczania insektów, przekonaliśmy się, że najskuteczniejszą metodą eksterminacji ich plagi jest tzw. zamgławianie, bardzo skuteczne również w pozbywaniu się: komarów, meszek, kleszczy i gzów.

Zamgławianie likwiduje plagę insektów najdokładniej, szybko i jest przy tym trwałe (działa przez kilka tygodni chroniąc przed rozwojem kolejnej plagi). Polega ono na opryskiwaniu specjalnymi preparatami okolicy, w której rozwinęła się plaga i wytworzeniu psa ochronnego zapobiegającego pojawieniu się nowych owadów.

Stosujemy tę metodę szczególnie często przy domach jednorodzinnych i działkach, również profilaktycznie, dzięki czemu w porze letniej praktycznie nie występują na nich dokuczliwe muchy i inne owady. Zwalczanie much za pomocą zamgławiania jest w naszej ocenie szczytowym osiągnięciem dezynsekcji.

Usługi ABC Insekt

Menu