Osa

Osa – jak często stosuje się dezynsekcję?

Wśród osowatych najlepiej nam znane są: szerszeń, pszczoła i właśnie osa. Ta ostatnia pojawia się wiosną i możemy ją spotkać do końca lata. Z natury jest nieszkodliwa, lecz zaniepokojona, szczególnie o gniazdo, może być bardzo agresywna i należy tu użyć liczby mnogiej, osy bowiem zawsze w takim wypadku atakują w roju.

Osy bywają natrętne, kłopotliwe i generalnie uznaje się je za dokuczliwe. Choć trudno porównać je do pszczół, które są niezwykle pożyteczne, to jednak i one posiadają swoje zalety, gdyż usuwają z naszego otoczenia wiele szkodników, żywią się: mszycami, gąsienicami, stonkami, pająkami. Tym samym w wielu wypadkach mają znaczenie w zakresie wzrostu produkcji rolnej.

dezynfekcja gniazda os

Krótko o osie

Do najbardziej rozpowszechnionych gatunków w Polsce należą: osa dachowa, pospolita i leśna. Wszystkie mają wiele wspólnego, a różnią je głównie zwyczaje żywieniowe. W przeciwieństwie do pszczół, które mają kolor ciemnego miodu, osy są umaszczone znacznie bardziej jaskrawo, w żółto czarne pasy.

Żywią się pyłkami kwiatów, ich nektarem, owocami, ale też nie gardzą martwymi owadami. W przeciwieństwie do innych gatunków, gniazda zazwyczaj budują w ziemi lub przy dachu (stąd nazwa podgatunku). Atakują za pomocą odwłoka, w którym znajduje się kolec jadowy i w przeciwieństwie do pszczoły mogą żądlić wielokrotnie. U osób uczulonych na jad błonkoskrzydłych może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który w rzadkich przypadkach prowadzi do śmierci.

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU JUŻ DZIŚKontakt

Ciekawostki na temat osy

Owad ten przejawia wiele ciekawych zachowań. Ponadto, wbrew pozorom, ma duże znaczenie m. in. dla ekosystemu:

  • niektóre kwiaty i owoce bez osy właściwie by wyginęły; dotyczy to szczególnie fig i wielu odmian storczyków, które te owady zapylają,
  • znamy 11 tysięcy gatunków os, a naukowcy szacują, że występuje ich dwukrotnie więcej,
  • jeden z gatunków osy tanzańskiej Dicopomorpha echmepterygis to najmniejszy owad na świecie; osiąga długość 1/10 mm,
  • osa może użądlić przez krótki czas jeszcze po śmierci,
  • może się też upić do nieprzytomności zjadając sfermentowane fragmenty owoców,
  • zdarza się, że w jednym gnieździe mieszka nawet 7000 os,
  • miliony lat temu niektóre osy budowały gniazda w pękniętych i gnijących jajach dinozaurów,
  • najnowsze badania naukowe mówią o tym, iż jad os zawiera składnik rakobójczy, który w badaniach laboratoryjnych nie uszkadza zdrowych komórek, co daje nadzieję na nową generację leków antynowotworowych.

Przy wszystkich wyżej wymienionych ciekawostkach i pewnych ich aspektach, które nadają osom cech owada użytecznego, należy pamiętać, że gdy założą gniazdo w pobliżu domu, mogą uprzykrzyć domownikom życie i stanowić dla nich, a szczególnie dla dzieci, zagrożenie. W takim wypadku należy wezwać ekipę DDD, czyli zamówić usługi dezynsekcji, a na terenie miasta Białystok poleca się do tego zadania nasza firma ABC Insekt.

Usługi ABC Insekt

Menu