Mrówki

Mrówki – od charakterystyki po ich dezynsekcję

Mrówkowate to ogromna populacja niewielkich owadów, które nam wszystkim są dobrze znane. Przysłowiowo – pracowite, mają też inne przywary, które są warte poświęcenia uwagi, aczkolwiek generalnie uznaje się je za owady dla człowieka obojętne. Posiadają jednak i wady, i zalety, które mają dla nas pewne znaczenie.
Do tych drugich należy np. fakt, iż zabijają wiele szkodników, co ma szczególne znaczenie w lasach. Wśród wad natomiast należy wymienić m. in. to, iż hodują mszyce, które niszczą plony warzyw liściastych, a same mrówki również niszczą kwiatostan, często nadgryzają pędy roślin czy bulwy warzyw, wysuszają glebę, zanieczyszczają żywność gdy buszują w domach, a nawet kradną pszczołom miód.

Mrówki

Podstawowe dane o polskich mrówkach

W Polsce odkryto 103 gatunki mrówek, nie ma przy tym wśród nich takich, które znacząco różniłyby się od pozostałych. Większość jest niewielkich rozmiarów, a największa – gmachówka drzewotoczna, osiąga długość 17 mm. Te spotykane w naszych domach i ogródkach są jednak dużo mniejsze, a najczęściej występują: różne odmiany hurtnicy, murawka, wścieklica, pierwomrówka, podziemnica i inne.

Gniazdo zakłada królowa. Opiekuje się ona jajami do pierwszego wyklucia robotnic, które przejmują na siebie opiekę nad potomstwem, a królowa skupia się już wyłącznie na znoszeniu jaj. W tym czasie, zależnie od podgatunku, pozostaje stale w gnieździe (lęg klasztorny) lub wychodzi na żer. Mrówki są skrajnie zhierarchizowane.

Każda rodzi się do wykonywania określonej funkcji zapisanej w genach i wykonuje ją bez jakiegokolwiek przygotowania. Natomiast wszystkie podejmowane w mrowisku działania właściwie zmierzają jedynie ku rozrostowi kolonii. Rozrost ten trwa zwykle kilka miesięcy i w tym czasie w mrowisku może się pojawić nawet kilkadziesiąt tysięcy owadów.

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU JUŻ DZIŚKontakt

Ciekawostki na temat mrówek

Mrówki cechuje kilka niebywałych zachowań i przywar. Wśród ciekawostek można wymienić m. in. to, że:

  • niektóre gatunki porywają kuzynki i zaprzęgają je do niewolniczej pracy,
  • śpią zaledwie kilka minut dziennie,
  • niektóre mrówki są wytrawnymi rolnikami i hodowcami, uprawiają grzyby, hodują: mszyce, czerwce i pluskwiaki,
  • wiele gatunków królowych kopuluje raz w życiu, znosząc później jaja przez wiele miesięcy, samiec w większości wypadków po zapłodnieniu królowej ginie,
  • największe odkryte na świecie mrowisko zajmowało obszar 46 m² i było głębokie na 7 metrów
  • mrówki komunikują się ze sobą za pomocą zapachów – feromonów,
  • a ponadto mogą podnieść ciężar 50-krotnie przewyższający ich własny.

To czy opisywane owady są szkodnikami, czy też pełnią funkcję pożyteczną, zależy nie tylko od ich gatunku ale też, czasem, przypadkowego umiejscowienia mrowiska. W okolicach naszych domów i ogrodów mrówki jednak zazwyczaj przynoszą same szkody. W sytuacji gdy mamy do czynienia z dużą kolonią, która nierzadko penetruje naszą kuchnię, nie pozostaje nic innego jak zamówić dezynsekcję.

W Białymstoku zachęcamy do skorzystania z usług ABC Insekt.

Usługi ABC Insekt

Menu