Zwalczanie szerszeni

Bezpieczne usuwanie gniazd szerszeni w Białymstoku

Nasza firma ABC Insekt w Białymstoku od dawna zajmuje się zwalczaniem szerszeni. Jest to związane z niebezpieczeństwem jakie niesie ze sobą obecność tych owadów w pobliżu człowieka. Zagnieżdżają się one nie tylko na działkach, strychach, poddaszach, w pomieszczeniach gospodarczych, lecz nawet przy oknach domów.

Szerszenie bardzo boleśnie żądlą, a u osób uczulonych na ich jad mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a w jego następstwie nawet do śmierci.

Zwalczanie szerszeni

Kiedy szerszenie stanowią największe zagrożenie?

Owady te szukają miejsca na gniazdo wiosną. Zakłada je królowa. Latem, zaledwie po kilku miesiącach, owo gniazdo może już liczyć sobie kilkaset osobników. Wtedy też obecność szerszeni w pobliżu domostw staje się zagrożeniem.

Straż pożarna nie może być wezwana do pomocy w takim przypadku, choć tak bywa. Interweniuje tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie życia i zdrowia (ponadto nie dysponuje odpowiednimi środkami chemicznymi). W przypadku zauważenia gniazda szerszeni w pobliżu zabudowań należy się zatem zwrócić do specjalistów z zakresu dezynsekcji (firmy DDD jak nasza).

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU JUŻ DZIŚKontakt

Jak przebiega usuwanie gniazd szerszeni?

Usuwanie gniazd szerszeni jest zależne od ich umiejscowienia. Nierzadko owady te budują gniazda pod ziemią, w miejscach trudnodostępnych na strychu, pod dachówką, pod pękniętym murem etc., a nieraz trudno je zlokalizować. Przebieg interwencji jest jednak w większości przypadków podobny. W trakcie wykonywania zlecenia:

  • nasi odpowiednio zabezpieczeni pracownicy rozpoznają sytuację i lokalizują gniazdo, jeśli nie jest ono widoczne, a następnie orientują się w ilości owadów, gdyż od tego zależy ilość następnie użytych preparatów oraz ich natężenie substancją paraliżującą,
  • w przypadku gniazda wolnowiszącego, do którego jest fizyczny dostęp, jest ono usuwane w całości, wcześniej jednak jest spryskiwane by unieruchomić owady,
  • generalnie, w zależności od położenia gniazda, stosujemy substancję w płynie lub proszku; proszek jest rozpryskiwany pod ciśnieniem co gwarantuje jego dużą penetrację powierzchni w przypadku trudnego w dostępie umiejscowienia celu; płyn natomiast rozprowadzamy w promieniu 5 metrów, dzięki czemu radzimy sobie z wyżej położonymi gniazdami np. na drzewach czy pod dachem.

Problem stwarzają jedynie kolonie, które królowa zbudowała np. w: wentylacji, w kominie, pod dachówkami, w pękniętej ścianie itp. Wówczas dokładamy starań by wytępić owady bez usuwania struktury gniazda lub znaleźć rozwiązanie zgodne z Państwa życzeniem.

Profilaktyka zwalczania szerszeni

Niestety szerszenie mają zwyczaj wracać w to samo miejsce, a wiadomo, że w czasie przeprowadzanego usuwania gniazda szerszeni wiele osobników znajduje się w oddaleniu. Po to, by zapobiec budowie nowego gniazda lub samej obecności owadów należy uszczelnić budynek, jeśli gniazdo znajdowało się wewnątrz niego. Ponadto w sprzedaży znajdują się środki chemiczne odstraszające szerszenie.

Jeśli natomiast jesteśmy skorzy do stosowania naturalnych środków zabezpieczających, w profilaktycznym zwalczaniu szerszeni możemy skorzystać z wiedzy o tym, iż: nie lubią one czosnku (należy rozwiesić wianki) oraz zapachu bratków, pelargonii i lawendy, które można zasadzić przy domu i kwietnikach czy doniczkach umieszczonych przy oknach, a także oczywiście w pobliżu miejsca, w którym wcześniej znajdowało się gniazdo. Powinno to zniechęcić szerszenie do pozostawania w okolicy.

Usługi ABC Insekt

Menu