żywa pluskawa przed odpluskwianiem

Jak przygotować mieszkanie do odpluskwiania?

Odkrycie w domu pluskiew może być nie lada dramatem, szczególnie wtedy, gdy utrzymujemy w nim wysoką czystość, m.in. po to, by uniknąć obecności jakichkolwiek robaków. Należy jednak mieć świadomość, że pluskwy nie lęgną się tylko w brudnych domach, mało tego – one lubią czystość, a także tego, iż gdy następuje okresowa epidemia tych insektów na jakimś określonym terenie mogą się one pojawić wręcz wszędzie. Wpływa na to m.in. łatwość z jaką są przenoszone, łącznie z jajami, na ubraniu żywicieli – na nas.

Odpluskwianie stanowi w podobnych wypadkach jedyną drogę ratunku przed rozrostem kolonii pluskwy domowej, gdyż zaledwie w kilka tygodni może się ona zwiększyć do kilkunastu tysięcy osobników, a w takim wypadku to już nie dramat, a horror.

Profesjonalna dezynsekcja pluskwy domowej

Nie pomogą wówczas żadne domowe metody, sprzedawane w sklepach środki owadobójcze czy nawet zmiana mebli. Pluskwy zagnieżdżają się nie tylko w łóżku, lecz bez wątpienia: w każdym meblu obitym tapicerką, pod obrazami, wykładziną, we wszelkiego typu szparach, a nawet w gniazdkach elektrycznych i w wielu więcej miejscach. Mieszkanie w takim wypadku zawsze wymaga gruntownego oczyszczenia i profesjonalnej dezynsekcji obejmującej każdą powierzchnię i szczelinę we wszystkich pomieszczeniach.

gruntowne sprzątanie po dezynsekcji pluskiew konieczneNatomiast odpluskwianie przeprowadza się z zastosowaniem środków chemicznych, które stanowią zagrożenie również dla człowieka. Dlatego też po pierwsze, w trakcie jej trwania należy opuścić dom na 12 godzin, a po drugie, należy go przed zastosowaniem środków owadobójczych przygotować, a później posprzątać.

Skuteczne zwalczanie pluskiew odbywa się poprzez dwukrotne, a czasem trzykrotne opryskiwanie mieszkania w 2-3 tygodniowych odstępach. Choć wszystkie insekty giną od razu, to drugi zabieg ukierunkowany jest na wcześniej niewyklute z jaj owady. Metoda ta niszczy więc kolonię pluskiew poprzez wybicie wszystkich osobników i przerwanie ich cyklu rozrodczego.

Czynności konieczne przed i po odpluskwianiu mieszkania

Oczywiście opryskiwanie chemią wymaga przygotowania się do tego zabiegu oraz usunięcia trucizny po jego wykonaniu. Przed odpluskwianiem najważniejsze w tym względzie jest:

  • spakowanie do worków foliowych zabawek i maskotek oraz innych miękkich, niewielkich przedmiotów – po opryskaniu należy je wszystkie wyprać w temperaturze co najmniej 60 °C,
  • wyjęcie wszystkich ubrań i rzeczy z łóżek, szaf, komód itd., i ułożenie ich w jednym miejscu – ubrania i możliwe do uprania rzeczy również należy poddać później działaniu wysokiej temperatury i detergentom w pralce,
  • ściągnięcie zasłon i firan – również z przeznaczeniem do prania w wysokiej temperaturze,
  • usunięcie ze ścian wszelkich wiszących przedmiotów i ułożenie ich w jednym miejscu,
  • usunięcie wszystkich miękkich narzut, koców, kap z łóżek i foteli,
  • nieznaczne odsunięcie wszystkich mebli, szczególnie łóżka i innych tapicerowanych, na ok. 5 cm od ścian,
  • spakowanie do worków wszystkich przedmiotów, które mogą ulec uszkodzeniu: drobnej elektroniki ale też telewizorów, które należy usunąć z pomieszczeń poddawanych opryskowi,
  • oraz spakowanie wszelkich artykułów spożywczych i higienicznych do uszczelnionych worków.

Dwanaście godzin wystarcza, by powietrze w mieszkaniu było stosunkowo bezpieczne dla domowników, lecz czas ten nie usuwa chemii z powierzchni użytkowych. Dlatego po odpluskwianiu ważne jest by:

  • zacząć od wietrzenia mieszkania po powrocie do niego,
  • wyczyścić środkami dezynfekującymi wszystkie powierzchnie płaskie,
  • podobnie postępujemy z powierzchniami materiałowymi czyszcząc je na mokro wodą z mydłem: z łóżkiem, fotelami, wykładziną i innymi materiałami – można użyć odkurzacza piorącego,
  • wyprać wszystkie wcześniej przygotowane rzeczy miękkie w odpowiednio wysokich temperaturach,
  • a szczególnie po pierwszym spryskaniu stale monitorować obecność pluskiew.

Na zakończenie należy dodać, że zależnie od stanu budynku i mieszkania ważne jest, by uszczelnić wszelkie drobne nieszczelności występujące w wielu miejscach: przy rurach, w tynku, drewnie, przy linoleum i wszędzie tam, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się to konieczne. Wykonanie wszystkich wymienionych czynności wraz z chemicznym odpluskwianiem zazwyczaj pozwala na wytępienie całej kolonii pasożytów.

Usługi ABC Insekt

Menu