akaryzacja roztoczy

Czym jest akaryzacja?

Dezynsekcja polega na zwalczaniu różnego rodzaju owadów zaliczanych do szkodników. Jedną z jej form jest akaryzacja, czyli likwidacja roztoczy kurzu domowego. Warto skorzystać z tej usługi zwłaszcza w sytuacji, gdy dom zamieszkują alergicy. Zastanówmy się zatem, na czym dokładnie polega wspomniany zabieg.

Roztocza w domu

Szkodniki, takie jak pluskwy czy prusaki, są widoczne gołym okiem i choć aktywizują się głównie w nocy, jesteśmy w stanie zauważyć ich obecność we własnym mieszkaniu. Roztocza to natomiast mikroskopijne pajęczaki, które dają o sobie znać, wywołując różnego rodzaju objawy u alergików. Mowa o takich dolegliwościach jak:

  • duszności i suchy kaszel,
  • zapalenie spojówek,
  • ból głowy i zaburzenia snu,
  • nieżyt nosa,
  • wyprysk atopowy,
  • napady astmy oskrzelowej.

W mieszkaniach najczęściej występują roztocza kurzu domowego z rodziny Pyroglyphidae. Żywią się resztkami naskórka, zatem bytują przede wszystkim w materacach, w pościeli, w kurzu czy w tapicerce. W ich odchodach zawarte są antygeny, które wywołują objawy alergii. Chcąc zmniejszyć ilość tych pajęczaków we własnym domu, warto początkowo zastanowić się, czym jest akaryzacja.

roztocza w domu

Likwidacja roztoczy domowych

Rozwojowi niewidocznych szkodników sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura powyżej 22 stopni Celsjusza. Planując walkę z roztoczami, trzeba zatem wziąć pod uwagę warunki panujące w mieszkaniu. Liczebność tych pajęczaków można zredukować dzięki działaniom profilaktycznym. Mowa o częstym wietrzeniu pokoi oraz praniu pościeli w wysokiej temperaturze, a także o stosowaniu specjalnych preparatów, które neutralizują alergeny. Dobrym pomysłem będzie też wyposażenie się w oczyszczacz powietrza – usuwa on kurz i pyły zawieszone – oraz w materac antyalergiczny, zapewniający odpowiednią wentylację. Sposoby te umożliwiają zmniejszenie liczebności roztoczy, jednak nie powodują ich całkowitego usunięcia – w tym celu należy skorzystać z pomocy specjalistów.

Skutecznym rozwiązaniem będzie profesjonalna akaryzacja. Czym jest ten zabieg? To kilkuetapowy proces mający na celu likwidację roztoczy, w którym ważną rolę odgrywa ozonowanie pomieszczeń. Ozon ma bowiem silne właściwości odkażające, dzięki czemu znajduje zastosowanie w dezynfekcji nie tylko prywatnych mieszkań, lecz także szpitali, hoteli, pensjonatów, zakładów produkcyjnych oraz szkół. Umożliwia całkowite wyeliminowanie grzybów, bakterii, wirusów i alergenów, a ponadto pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów (na przykład dymu papierowego czy farby w świeżo wyremontowanym budynku).

Znając odpowiedź na pytanie, czym jest akaryzacja, warto zastanowić się też, jakie są jej efekty. Przede wszystkim powietrze, którym oddychamy, staje się zdecydowanie czystsze, co może przełożyć się na lepsze samopoczucie oraz zniwelowanie uciążliwych objawów alergii. Po odpowiednim wywietrzeniu pomieszczenia poddanego ozonowaniu można w nim bez obaw przebywać, gdyż nie powstają tam związki szkodliwe dla zdrowia ludzi lub zwierząt.

Profesjonalna dezynfekcja w ofercie firmy ABC Insekt

Sama wiedza o tym, czym jest akaryzacja, nie wystarczy, aby móc ją zastosować we własnym mieszkaniu. Zatem chcąc całkowicie pozbyć się roztoczy kurzu domowego, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W firmie ABC Insekt zajmujemy się świadczeniem usług DDD, czyli dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Skutecznie usuwamy szkodniki, bakterie, wirusy oraz grzyby. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży, a także profesjonalny sprzęt, dzięki czemu możemy szybko, efektywnie realizować zlecenia dotyczące akaryzacji czy innych zabiegów. Klientom zapewniamy elastyczne terminy, merytoryczne doradztwo i rozsądne ceny.

Usługi ABC Insekt

Menu