gniazdo os i szerszeni do zwalczenia

Czemu nie należy samodzielnie usuwać gniazd szerszeni?

Zdarza się, że szerszenie budują gniazdo na naszym poddaszu, w drzewie, w ogrodzie, pod ziemią w pobliżu domu, a nawet przy oknie. Tym samym stale jesteśmy narażeni na kontakt z tymi owadami i choć nie są one agresywne wobec ludzi z natury, to fakt bliskości gniazda sprawia, że mogą się takie okazać i będzie to stały element ich zachowania. Nie ma przy tym skutecznych sposobów na obronę przed nimi i jedynym rozwiązaniem jest usunięcie gniazda szerszeni.

Zagrożenia w kontakcie z szerszeniami

Z pewnych względów nie należy tego jednak robić samodzielnie. Potrzebne jest do tego specjalistyczne ubranie ochronne, znajomość zwyczajów szerszeni, bo ich reakcja po nieudanym usuwaniu gniazda może być nieprzewidywalna – mogą atakować częściej niż wcześniej, odpowiednie środki chemiczne do eksterminacji owadów, a nawet wiedza o ich liczebności w gnieździe w stosunku do jego wielkości.

szerszen na drewnieUsuwanie gniazd szerszeni to poważny zabieg zawsze grożący wymknięciem się spod kontroli, a zagrożenie to tworzone jest szczególnie poprzez fakt, iż:

  • w przypadku uczulenia na jad błonkoskrzydłych może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który w nierzadkich przypadkach prowadzi do śmierci,
  • nawet przy braku uczulenia, ugryzienia stanowią duże zagrożenie – należy mieć na uwadze fakt, iż szerszenie zaatakują w roju, który może liczyć nawet kilkaset osobników, a pogryzienie niezabezpieczonego ciała przez taką liczbę owadów również może skończyć się tragicznie, tym bardziej, że jeden szerszeń kąsi wielokrotnie,
  • ból towarzyszący użądleniom jest bardzo silny (jak dowiedziono, jad posiada więcej substancji odpowiedzialnych za ból niż u innych osowatych), a doświadczenie ataku roju może się zakończyć trwałym urazem psychicznym,
  • zbliżenie się i dotknięcie gniazda zawsze prowadzi do ataku roju, a jeśli nie ma się gotowego planu dotyczącego tego, co zrobić z gniazdem i odpowiednich środków owadobójczych, każda taka akcja zakończy się niepowodzeniem,
  • a ponadto szerszenie nie tylko kąsają, lecz również strzykają jadem w oczy ofiary, przez co mogą utrudnić ucieczkę, która właściwie i tak jest niemożliwa, gdyż owady nie atakują jedynie w pobliżu gniazda; rozzłoszczone długo ścigają zuchwałego napastnika.

Fachowe usuwanie gniazd szerszeni

Przez powyższe usuwanie gniazd szerszeni wymaga należytego przygotowania, ale też konceptu, który uwzględni to, co z gniazdem zrobimy. Wszystko to dotyczy gniazd odkrytych, widocznych, do których mamy dostęp. Szerszenie jednak często budują je pod ziemią, w budynkach (np. elewacji), do których dostają się przez szpary czy pęknięcia, wewnątrz drzew. Wówczas ciężko się do nich dostać i nawet straż pożarna, która często jest wzywana do tego typu problemów, nie pomoże, bo nie dysponuje odpowiednimi środkami owadobójczymi.

Fachowe usuwanie gniazd szerszeni obejmuje również te ukryte, których nie da się usunąć fizycznie. Wówczas pozostaje otrucie całej kolonii owadów i właściwie jest to podstawowe działanie, które należy zawsze podejmować w omawianych przypadkach. Najważniejszą czynnością jest wtedy dokładna lokalizacja siedziby królowej i larw, a następnie opryskanie ogniskowe i obszarowe, z uwzględnieniem okolicy gniazda w promieniu przynajmniej 1 metra.

Należy jednak mieć na uwadze, że każda interwencja jest inna i o podejmowanych na niej krokach decyduje zawsze rozpoznanie problemu przez firmę DDD oraz stopień swobody działań, jakie można podjąć, by zagrażające domownikom gniazdo usunąć.

 

Usługi ABC Insekt

Menu