pluskwa do zwalczenia

Zwalczanie pluskiew – przegląd metod dezynsekcji

Poszczególne insekty wymagają zastosowania różnego rodzaju walki z nimi. Doświadczenie wielu firm, w tym ABC Insekt z Białegostoku, sięga już kilkudziesięciu lat – co dotyczy nowoczesnych metod usuwania owadów i pasożytów. Stale się one jednak rozwijają. W pewnym więc stopniu poniżej przedstawimy historię zwalczania pluskiew od metod domowych aż po uznawane obecnie za profesjonalne, a przede wszystkim skuteczne.

Dawne metody zwalczania pluskiew

Niegdyś przede wszystkim zwalczano pluskwy mechanicznie. Stosowano też niektóre zioła. Były to jednak metody nieskuteczne, gdyż pluskwy są bardzo wytrzymałe, ponadto niezwykle szybko i w dużych ilościach się rozmnażają. Samica składa nawet 500 jaj co dwa miesiące. Ponadto pluskwa może przeżyć trzy miesiące bez pożywienia. Dawniej więc plaga pluskiew oznaczała tylko jedno – jeszcze większą plagę.

mięta do odpluskwianiaStosowane niegdyś zioła nie miały więc oczywiście takiej skuteczności, jak obecne metody. Z konieczności jednak używano tego, co było możliwe. Na przestrzeni długich lat, a i tak nie była to wiedza powszechna, zaobserwowano, iż pluskwy nie znoszą:

  • olejku lawendowego – unikają jego zapachu, w taki więc sposób zabezpieczano nim dawniej łóżka,
  • mięty – dającej podobny skutek; rozcierano ją w rękach i rozkładano w newralgicznych miejscach,
  • olejku z drzewa herbacianego – jak wyżej, przy czym mowa o nowszych czasach.

Obecnie nieraz jeszcze wśród domowych sposobów zwalczania pluskiew stosuje się również: sodę oczyszczoną, trawę cytrynową, pieprz cayenne, goździki, tymianek i talk. Wystarczy jednak wiedza o biologii pluskiew, sposobie ich żerowania, wytrzymałości, by wiedzieć, że wszystkie te metody mogą jedynie podziałać doraźnie – a właściwie nieznacznie zmniejszyć liczbę ukąszeń na skórze. Pluskiew z ich użyciem jednak się nie wytępi.

Powszechnie stosowane sposoby dezynsekcji

Aktualnie stosowane metody zwalczania pluskiew są dużo skuteczniejsze, gdyż stoi za nimi nauka. O ile więc kiedyś dowodów na to, czego nie lubią pluskwy dostarczała wyłącznie obserwacja, obecnie są to wyniki badań naukowych. Przy czym metody współczesne skutecznie zabijają pasożyty.

Do najskuteczniejszych i zalecanych sposobów walki z pluskwami zalicza się:

  • oddziaływanie parą wodną – które zabija pluskwy, metoda ta jest jednak niedoskonała, gdyż nie jest w stanie wytępić wszystkich pasożytów,
  • stosowanie wymrażania – czyli temperatury poniżej -60oC (metoda uznawana za jedną z najskuteczniejszych i najdokładniejszych),
  • stosowanie wysokich temperatur – powyżej 60oC, w której ginie większość pluskiew,
  • oraz zamgławianie ULV – czyli rozsiewanie środków owadobójczych za pomocą zimnej mgły (bardzo skuteczna metoda dzięki temu, iż mgła wnika we wszystkie szczeliny).

Istnieją również metody gazowe, jednak stosuje się je rzadko przez wzgląd na „skutki uboczne” – długo utrzymujący się zapach.

Metody zintegrowane – zalecane przez ABC Insekt Białystok

Jakiś czas temu zauważono, a ABC Insekt z Białegostoku może to potwierdzić, że stosowanie dwóch metod po sobie cechuje się większą skutecznością w zwalczaniu pluskiew. Obecnie najczęściej łączone są ze sobą wymrażanie wraz z zamgławianiem lub opryskiem chemicznym. Odchodzi się przy tym od używania wysokich temperatur – ma z nimi związek również konieczność przeprowadzenia operacji logistycznej, gdyż mogą uszkodzić wiele sprzętów w domu.
Natomiast wymrażanie w zwalczaniu pluskiew, wraz z jedną z wymienionych metod, dają gwarancję usunięcia nie tylko wszystkich żywych osobników, ale też kokonów, z których po określonym czasie wyklują się młode pluskwy. Łączenie dwóch metod daje więc znacznie większą pewność likwidacji całej kolonii pasożytów, minimalizując ryzyko ich powrotu.

Zobacz też Skuteczne i samodzielnie usuwanie gniazd os

Usługi ABC Insekt

Menu