odpluskwianie dymem

Odpluskwianie w Białymstoku — dlaczego pluskwa domowa jest niebezpieczna?

Pluskwy domowe mogą być niebezpieczne dla ludzi. Insekty te żywią się ludzką krwią. Ich aparaty gębowe zostały przystosowane przez naturę do przebijania skóry i pozyskiwania spod niej pokarmu w postaci płynnej. Konsekwencjami ugryzień tych owadów są swędzące miejsca i różne objawy alergii.

Pluskwy są także nosicielami bakterii gronkowca złocistego, a ich ukąszenia mogą skutkować infekcjami takimi jak posocznica, zespół wstrząsu toksycznego, lub nawet silne zapalenie szpiku kostnego. Odpluskwianie jest więc absolutną koniecznością. W Białymstoku podobnie jak w wielu innych polskich miastach, można bez trudu odszukać firmy zajmujące się świadczeniem profesjonalnych usług.

Zwalczanie pluskiew — informacje ogólne

Pluskwa domowa to insekt o zabarwionym na brązowo, spłaszczonym ciele, które zwykle nie osiąga rozmiaru większego niż 5 mm. Samice owadów składają swoje jaja w trudno dostępnych miejscach. Najczęściej są to przestrzenie w szczelinach ścian i podłóg, punkty łączenia się poszczególnych elementów mebli, czy też obszary znajdujące się pod tapetami. Liczba jaj, które jedna samica może złożyć w ciągu swojego życia, waha się od 300 do 500. Warto wiedzieć, że rozwój pluskiew jest tym szybszy, im wyższa temperatura panuje w pomieszczeniu. W standardowych warunkach insekty potrzebują od 14 do 29 dni, aby osiągnąć pełną dojrzałość.

dezynsekcja odpluskwianie badaniaOdpluskwianie jest konieczne ze względu na zagrożenia, jakie generują ukąszenia tych owadów oraz na tempo, w którym się one rozmnażają. Pluskwy mogą zostać przeniesione do mieszkania z miejsc publicznych, gdzie dziennie przewija się wiele osób.

Najczęściej są to:

 • kina i teatry,
 • autobusy, pociągi oraz samoloty,
 • placówki szpitalne,
 • szkoły i przedszkola,
 • hotele.

Obecność pluskiew w danej przestrzeni nie jest łatwa do wykrycia. Wszystko ze względu na to, że owady te atakują wieczorami i nocą, gdy większość ludzi śpi. Można jednak zorientować się, że mamy do czynienia z problemem pluskiew, jeśli zaobserwowane zostaną zjawiska takie jak:

 • charakterystyczny zapach w pomieszczeniach (woń substancji wydzielanej z gruczołów tułowiowych);
 • nagromadzenie brunatnych plamek w jednym miejscu (odchody insektów);
 • zmiany alergiczne na skórze (powstałe w wyniku ukąszeń).

Dezynsekcja w Białymstoku może zostać przeprowadzone szybko i sprawnie. Wystarczy skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą rozwiązać ten przykry problem.

Odpluskwianie — jak ustrzec się przed inwazją insektów?

Obecność pluskiew w mieszkaniu niemal zawsze jest wynikiem przetransportowania ich z danej przestrzeni z zewnątrz. Istnieje jednak kilka praktyk, które wdrożone w życie mogą znacząco zmniejszyć ryzyko ich rozprzestrzeniania się w domu. Mowa w tym przypadku o:

 1. regularnym zamiataniu, odkurzaniu i myciu podłóg;
 2. pastowaniu posadzek, wytrzepywaniu dywanów, praniu wykładzin;
 3. częstym oczyszczaniu mebli tapicerowanych z kurzu;
 4. systematycznym wietrzeniu i zmienianiu pościeli.

Wszystkie powyższe czynności powinny zostać wzmożone, jeśli w lokalu niedawno zostało przeprowadzone odpluskwianie. Dzięki temu zmniejszona zostanie możliwość powrotu niechcianych gości.

Pluskiew nie wolno bagatelizować

Pluskwa domowa może być źródłem wielu poważnych kłopotów ze zdrowiem, dlatego nigdy nie należy ignorować jej obecności w domu. Profesjonalne odpluskwianie szybko i skutecznie pozwoli zapomnieć o tym problemie. Wystarczy skontaktować się z firmą świadczącą fachowe usługi.

Usługi ABC Insekt

Menu