dezynfekcja łóżka w mieszkaniu

Metody i cele dezynfekcji dla domu

Drobnoustroje kojarzą się z czymś niebezpiecznym oraz z niektórymi specyficznymi miejscami, jak np. szpitale czy oczyszczalnie odpadów. Oczywiście jest ich tam najwięcej, w tym tych zagrażających zdrowiu, lecz występują one również w naszych domach. Na niektóre możemy być uczuleni nawet o tym nie wiedząc. Ich cykliczne usuwanie może więc znacznie podnieść samopoczucie odczuwane w domu, a także usunąć niewiadomego pochodzenia objawy alergiczne. Bazując na doświadczeniach podczas naszych realizacji z Łomży i innych miast, poniżej wskażemy jak przebiegają procesy dezynfekcji domów i mieszkań.

Jakie pomieszczenia podlegają dezynfekcji

sprzątanie ważna dezynfekcjaOczywiście dezynfekuje się głównie kuchnię i łazienkę – są to sztandarowe procedury, w tych bowiem miejscach drobnoustrojów jest najwięcej. Zwrócić jednak trzeba uwagę na fakt, że wiele mikroorganizmów żyje również w miękkich meblach, zasłonach, dywanach, pościeli.

One właśnie mają największy wpływ na nasze samopoczucie i tworzą alergogenne środowisko. W takim wypadku dezynfekcja oznacza zabiegi odkażania nawet wyjątkowo czystych mieszkań, gdyż i w nich znajdują się miliony bakterii, wirusów oraz drobnych, niewidocznych gołym okiem mikroorganizmów.

3 rodzaje skutecznej dezynfekcji – przykłady z Łomży

Przede wszystkim dezynfekcja nie musi oznaczać zastosowania toksycznej dla ludzi i zwierząt chemii. Zatem zamówienie takiej usługi w domu nie wiąże się z koniecznością jego opuszczenia na dłuższy czas. Ponadto stosowane w odkażaniu metody nie uszkadzają sprzętów domowych oraz nie wymagają usuwania i czyszczenia. Jedna zasada obowiązuje jednak zawsze – dezynfekuje się wyłącznie wysprzątanie mieszkania. Żadna bowiem dezynfekcja nie zastąpi zwykłego mycia.

Do najskuteczniejszych metod dezynfekcji należą:

  • ozonowanie – jest uznane za najskuteczniejszą formę niszczenia drobnoustrojów; likwiduje ich wszystkie rodzaje: grzyby, bakterie i wirusy; największą zaletą jest fakt, iż już bezpośrednio po wykonaniu procedury można bezpiecznie korzystać z mieszkania, gdyż ozonowanie nie jest w żadnym stopniu toksyczne dla ludzi i zwierząt, a na domowym dobytku nie pozostawia śladów;
  • metoda opryskowa – polega na opryskaniu wnętrza mieszkania chemią niszczącą drobnoustroje, stąd też jej zastosowanie nie jest tak wygodne dla mieszkańców, jak ozonowanie i nie mogą oni korzystać z pomieszczeń przez 12 godzin po zakończeniu opryskiwania;
  • zamgławianie ULV – w tym wypadku specjalny generator wytwarza mgłę, która dociera do wszystkich zakamarków mieszkania dokładnie niszcząc drobnoustroje; wyklucza ona korzystanie z pomieszczenia na 8 godzin.

Wszystkie opisane metody dezynfekcji niszczą większość drobnoustrojów, a co ważne również te drobnoustroje, które są odporne na działanie wielu standardowych środków bakteriobójczych. Aczkolwiek ABC Insekt z Łomży poleca ozonowanie ze względu na jego wygodę dla domowników.

W jakich jeszcze sytuacjach dezynfekuje się dom

Dezynfekcja domu lub chociaż pomieszczenia, konieczna i/lub wskazana jest jeszcze w następujących przypadkach:

  • śmierci domownika z powodu przewlekłej choroby – dezynfekuje się wówczas łóżko, pościel, ale też całe pomieszczenie,
  • podobnie, gdy ktoś chorował zakaźnie i został np. przewieziony do szpitala,
  • oraz ze względu na nieokreślone objawy ujawniające się u domowników, nie tylko alergiczne – złe samopoczucie z niejasnych powodów może być spowodowane przez drobnoustroje.

Jak wykazaliśmy wyżej, dezynfekcja nie musi trwać długo i jest w pełni bezpieczna, a także nie dezorganizuje życia domowników. Warto więc czasami zastanowić się nad jej zastosowaniem, nawet jeśli nie ma takiej konieczności – można ją bowiem uznać za element dbania o wnętrze domu.

Usługi ABC Insekt

Menu