szczur domowy do deratyzacji

Kiedy potrzebna jest deratyzacja? Białystok i oferta fachowych usług

Deratyzacja to po prostu eliminowanie szkodliwych gryzoni z miejsc, w których nie są one pożądane. W Białymstoku podobnie jak w innych dużych miastach na terenie Polski, funkcjonuje wiele firm świadczących usługi tego typu. Wbrew pozorom problem myszy i szczurów grasujących w piwnicach, mieszkaniach i magazynach jest ogromny. Nie zawsze jest on wynikiem popełnionych zaniedbań, często jego wystąpienie jest niezależne od lokatorów danego budynku.

Deratyzacja w Białymstoku — informacje ogólne

Określenie deratyzacji odnosi się przede wszystkim do zwalczania szczurów, ale jest stosowane również względem myszy, kun, kretów oraz nornic. W każdym przypadku podejmuje się nieco inne działania, dlatego też konieczne jest skonsultowanie się w tej sprawie z ekspertem.

Eliminacja gryzoni najczęściej przeprowadzana jest przy pomocy:

  • wybranych substancji chemicznych,
  • środków biologicznych,
  • specjalnych pułapek.

Białystok, podobnie jak każda duża metropolia, jest szczególnie narażony na inwazję szczurów i myszy. Gryzonie od zawsze chętnie zamieszkiwały w miastach, ponieważ miały tam łatwiejszy dostęp do pożywienia i dobre warunki do bytowania (np. piwnice kamienic). Co więcej, zwierzęta te często rozmnażają się także na terenie budynków, w których magazynowane są towary sypkie, takie jak kasza gryczana, mąka pszenna, czy płatki owsiane. Jeśli w danej przestrzeni zaobserwowani zostaną intruzi, należy natychmiast skontaktować się z firmą świadczącą usługi deratyzacji. Szybkie podjęcie odpowiednich działań ma kluczowe znaczenie dla efektywności.

Odszczurzanie jest konieczne także w przypadku, gdy zainfekowane zostaną całe ośrodki miejskie. W ostatnich latach praktyki te nabrały zupełnie nowego znaczenia, jeśli chodzi o próbę ocalenia systemów ekologicznych na oddalonych od lądu archipelagach, gdzie wiele organizmów zostało poważnie zagrożonych przez niekontrolowane rozmnażanie się szczurów.

Dlaczego szczury są tak niebezpieczne?

Deratyzacja i późniejsza dezynfekcja danego miejsca są konieczne, ponieważ szczury są nosicielami wielu groźnych dl człowieka chorób. Do najpoważniejszych spośród nich zaliczamy:

  • szczurzą gorączkę, czyli chorobę wywoływaną przez śrubowca małego, który funkcjonuje w układzie oddechowym gryzonia; do zakażenia dochodzi wskutek ugryzienia lub bezpośredniego kontaktu z krwią zwierzęcia;
  • chorobę Weila — rodzaj wysokiej gorączki z towarzyszącymi jej silnymi dreszczami i dolegliwościami bólowymi mięśni;
  • hymenolepiozę wywoływaną przez szczurzego tasiemca; na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci i osoby o niskiej odporności;
  • tyfusa plamistego — choroba wywoływana jest przez bakterie, które przenoszone są przez pchły bytujące na szczurach; tyfus plamisty to ogólne osłabienie organizmu, gwałtowny spadek masy ciała, specyficzna wysypka i wysoka temperatura, a nieleczona choroba może okazać się śmiertelna.

Odszczurzanie jest potrzebne nie tylko ze względu na kwestie estetyczne, ale również dla bezpieczeństwa mieszkańców zainfekowanej przestrzeni.

Deratyzacja, dezynsekcja i inne metody oczyszczania pomieszczeń

Wszelkie anomalie, jeśli chodzi o liczbę insektów lub gryzoni w budynku, wymagają natychmiastowej interwencji. W przeciwnym wypadku można zupełnie stracić kontrolę nad sytuacją, co z kolei może skutkować wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami. Najlepiej jest skontaktować się ze specjalistą i przedstawić szczegóły swojej sytuacji. Wówczas skutecznie i trafnie będzie można dopasować odpowiedni schemat działań.

Usługi ABC Insekt

Menu