dom z usuniętymi gniazdami szerszeni

Dlaczego usuwanie gniazd szerszeni to konieczność?

Szerszeń europejski to owad z rodziny osowatych, który może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Jego użądlenie może powodować groźne reakcje alergiczne, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do zgonu ukąszonej osoby. Usuwanie gniazd szerszeni jest więc bardzo ważne dla komfortu i bezpieczeństwa ludzi funkcjonujących w danej przestrzeni. Podobnych działań nie należy jednak podejmować samodzielnie, każdorazowo powinny być one wykonywane przez fachowców. W większości dużych miast (np. w Białymstoku) bez trudu znajdziesz doświadczonych specjalistów.

Usuwanie gniazd szerszeni w Białymstoku — lokalizacja problemu

Dezynsekcja, jeśli chodzi o eliminację szerszeni, powinna rozpocząć się od identyfikacji intruzów. Ciało samicy tych owadów osiąga długość od 25 do 35 mm, samce zaś zwykle nie są dłuższe niż 23 mm. Ubarwienie insektów może różnić się ze względu na region, w którym występują, jednak zwykle ich kolory stanowią mieszkankę odcieni żółci pomarańczu i czerwieni. Szerszenie żyjące na terenie Polski charakteryzują się czarnym tułowiem z pomarańczowymi (rudymi) plamkami i żółtym odwłokiem w czarne paski. Patrząc na głowę owada, można zauważyć silne żuwaczki.

Gniazda szerszeni osiągają naprawdę imponujące rozmiary — w niektórych przypadkach jest to nawet po pół metra długości i szerokości. Insekty budują je wczesną wiosną i wykorzystują do tego masę papierową wyprodukowaną z kawałków próchniejącego drewna zmieszanego z własną śliną.

dom bez gniazd szerszeniGdy na posesji zauważone zostanie gniazdo tych owadów, należy zachować następujące środki bezpieczeństwa:

  • utrzymać się od niego w odległości nie mniejszej niż 10 metrów,
  • zaniechać samodzielnego usuwania wylęgarni,
  • nie rzucać w lęgowisko żadnymi przedmiotami i nie polewać go wodą.

Ważne jest, aby od razu zgłosić się po pomoc do specjalistów. Usuwanie gniazd szerszeni będzie skuteczniejsze, jeśli Klient od razu poinformuje przedsiębiorstwo usługowe o rozmiarze i lokalizacji problemu, a także o ewentualnych kłopotach dotyczących dostania się do niego.

Sprawdzone i skuteczne metody

Usuwanie gniazd szerszeni może zostać przeprowadzone na kilka różnych sposobów. Różnią się one pomiędzy sobą ze względu na to, z jak dużym lęgowiskiem mamy do czynienia. Bardzo ważne jest, aby ekipa mająca rozbrajać gniazdo, znała specyfikę zachować tych owadów i wiedziała, jak postępować w ich obecności.

Istotne są również kwestie takie jak posiadanie specjalistycznego sprzętu, który ma kluczowe znaczenie dla możliwości zniszczenia nawet trudno dostępnych ośrodków lęgowych. Po dezynsekcji zwykle konieczne jest przeprowadzenie działań z zakresu dezynfekcji, co ma zapobiec nawrotowi szerszeni w tym miejscu.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Pozostałości po usuwaniu gniazd szerszeni zostają przetransportowane w bezpieczne miejsce (np. do lasu) pod okiem doświadczonych koordynatorów. Dzięki temu ludzie zyskują większe poczucie bezpieczeństwa, a owady nie cierpią w wyniku opisanej akcji. W razie wątpliwości lub braku wiedzy dotyczącej etyki takiej pracy w Białymstoku lub innym mieście, poleca się skontaktowanie z biurem obsługi klienta usługodawcy. Doradcy chętnie udzielą wyczerpujących odpowiedzi na każde z pytań dotyczących dezynsekcji.

Usługi ABC Insekt

Menu