pracownik w trakcie dezynsekcji

Dezynsekcja – czym jest zintegrowane usuwanie insektów

Często zdarza się, że jedna metoda zastosowana w dezynsekcji niewystarczająco skutecznie tępi insekty. Po czasie one powracają, czasami ze wzmożoną siłą. Stąd też, co również wynika z doświadczeń ABC Insekt z Łomży i innych miast, specjaliści często stosują dwie metody następujące po sobie. Dezynsekcję tego typu nazywa się zintegrowaną. Można ją przedstawić na przykładzie trudnych do usunięcia pluskiew.

Pluskwy – z człowiekiem od starożytności

łóżko bez pluskiewJak żartobliwie można powiedzieć, pluskwy towarzyszą człowiekowi od czasu, gdy wymyślono łóżko. Miejsce spania człowieka jest jednocześnie ich żerowiskiem. Od stuleci te niewielkie pasożyty dokuczają ludziom i przenoszą groźne dla zdrowia choroby, m.in. gronkowca złocistego.

Na żer wychodzą w nocy i dotkliwie gryzą. Potrafią się przy tym rozmnażać w zastraszającym tempie, a że są trudne do zauważenia – niełatwo się ich pozbyć.

W pewnym stopniu wytępiono je kilka dekad temu, gdy nastąpił boom na stosowanie środków owadobójczych. Nadal stanowią one jednak zagrożenie, a nieraz media donoszą o plagach. Łatwo się bowiem przenoszą, np. na ubraniu, i znajdują w ten sposób nowych żywicieli. Nie trzeba przy tym wizyty w domu u kogoś, kto może być nawet nieświadomy ich obecności. Gnieździć się mogą m.in. w fotelach: autobusów, pociągów, samolotów, ale też w hotelach czy noclegowniach.

Zwalczanie pluskiew musi mieć kompleksowy charakter. Oznacza to, że będzie nieskuteczne, gdy zastosuje się jedna metodę, nie odizoluje się wielu elementów mieszkania, które czasem bezpieczniej będzie wyrzucić (np. koce, narzuty) i gdy mieszkańcy nie nastawią się na konieczność opuszczenia lokalu.

Jakie obecnie stosuje się metody zwalczania pluskiew

Aktualnie stosuje się najczęściej cztery metody odpluskwiania:

  • wymrażanie – czyli zastosowanie niskich temperatur, a dokładnie ciekłego azotu; metoda ta jest niebezpieczna w stosowaniu dla człowieka i zwierząt;
  • podgrzewanie – czyli przeciwieństwo poprzedniej; metoda ta wymusza dokonanie zmian w mieszkaniu i wyniesienie wszystkich sprzętów, które na skutek temperatury przekraczającej 60°C mogą zostać uszkodzone; ponadto trwa 20 godzin i proces należy stale kontrolować ze względu na zagrożenie pożarowe (dlatego raczej nie wybiera się jej do zastosowania w domach wielorodzinnych);
  • oprysk chemiczny – najczęściej stosowana metoda i bardzo skuteczna, aczkolwiek również wymuszająca opuszczenie mieszkania; ponadto wymagająca powtarzania, zazwyczaj dwa razy;
  • i zamgławianie – czyli tak zwana zimna mgła, która „rozpyla” chemikalia.

Warto dodać, że w dezynsekcji istotne jest rozpoznanie skali problemu. Dopiero wówczas podejmuje się odpowiednie decyzje.

Zintegrowane zwalczanie pluskiew

W zintegrowanym zwalczaniu pluskiew stosuje się łączenie metod wymienionych powyżej, zazwyczaj dwóch. Z naszego doświadczenia wynika, że najskuteczniejsze jest opryskiwanie chemiczne wraz z wymrażaniem. Środki chemiczne zabijają larwy, które wykluwają się z jaj do 4 tygodni po zastosowaniu dezynsekcji. Jest to istotne, gdyż chemia nie działa na nie w jajach. Takie działania ma natomiast wymrażanie. Obie więc metody wzajemnie wzmacniają swoje rezultaty i uzupełniają braki, rozciągając jednocześnie efektywność na okres kilku tygodni.

Jakich metod nie zalecamy podczas prac w Łomży

Zdewaluowane w walce z pluskwami wydaje się być stosowanie pary wodnej. Jest ona silnie wpisana w tanie urządzenia sprzedawane w sklepach. Innymi słowy, wielu producentów postanowiło zarobić na pladze pluskiew proponując takie urządzenia nabywcom. Nie można ich za to winić, wówczas jeszcze nie wiedziano, że para wodna nie usuwa plagi pluskiew na trwałe. Warto jednak zaznaczyć, że para stosowana w sposób zintegrowany, np. z chemia krzemianową, może przynosić dobre efekty i sprawić, że dezynsekcja będzie skuteczna. O szczegółach informujemy zawsze Klientów z Łomży i innych miast, odpowiadając przy okazji na szereg nurtujących pytań.

Sprawdź też Jak dzięki zwalczaniu szczurów zapobiegamy epidemii?

Usługi ABC Insekt

Menu