czy można przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania?

Czy można przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania?

Ozonowanie jest formą dezynfekcji, gdyż umożliwia niemal całkowitą likwidację bakterii, wirusów, grzybów oraz roztoczy, a także nieprzyjemnych zapachów. Sam ozon to natomiast silny utleniacz, dlatego warto zastanowić się, czy nie stanowi zagrożenia dla ludzi i czy można przebywać w pomieszczeniu podczas odkażania z zastosowaniem tej substancji.

Dezynfekcja ozonem a bezpieczeństwo

Opisywany gaz ma działanie biobójcze, co oznacza, że skutecznie niszczy różnego rodzaju drobnoustroje. Należy natomiast do substancji toksycznych – jest szkodliwy dla organizmów żywych. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń specjalistów odnośnie tego, czy można przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania, prawdopodobnie doświadczymy dolegliwości będących objawami zatrucia – mowa między innymi o bólu głowy, kaszlu oraz łzawieniu oczu. Niekiedy kontakt z tą substancją wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak zwolnienie akcji serca lub duszności.

W trakcie dezynfekcji ozonem należy zatem zachować pewne środki ostrożności, aby cały proces nie wiązał się z zagrożeniem dla zdrowia domowników. Wykonawcy prac muszą nosić specjalną odzież oraz maski ochronne z filtrem, które zapobiegają zatruciu. Czy można przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania, nie mając takiego zabezpieczenia? Zdecydowanie nie, dlatego mieszkańcy proszeni są o opuszczenie danej przestrzeni na określony czas oraz o zabranie ze sobą wszystkich zwierząt domowych. Mogą oni wrócić dopiero po upływie kilku godzin od zabiegu – podobnie w przypadku realizacji innych usług DDD, na przykład dezynsekcji.

dezynfekcja pomieszczen

Postępowanie przed i po dezynfekcji

Chociaż nie można przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania, trzeba wcześniej poczynić pewne kroki, aby odpowiednio przygotować wnętrze budynku do tego procesu. Przed rozpoczęciem pracy z generatorem ozonu należy:

  • wynieść z mieszkania wszystkie rośliny – w przeciwnym razie ulegną one zniszczeniu;
  • zabezpieczyć sprzęt elektroniczny za pomocą na przykład folii ochronnej;
  • odsunąć meble od ściany oraz zdjąć dywany z podłóg, aby ozon mógł wszędzie dotrzeć i skutecznie spełnić swoją funkcję;
  • zasłonić otwór wentylacyjny w przypadku mieszkania w bloku – aby toksyczna substancja nie przedostała się do sąsiadów;
  • zamknąć wszystkie okna.

Znając odpowiedź na tytułowe pytanie – czy można przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania – warto zastanowić się też, co zrobić po powrocie do budynku. Prawdopodobnie będzie tam wyczuwalny specyficzny zapach jeszcze przez kilka godzin, lecz nie oznacza to, że pozostając we wnętrzu domu, ryzykujemy zdrowiem. Musimy jednak otworzyć wszystkie okna, aby wywietrzyć pokoje. Po tym możemy już bezpiecznie użytkować przestrzeń.

Decydując się na skorzystanie z tej usługi, trzeba więc poświęcić czas na prace przygotowawcze oraz na wietrzenie budynku. Dezynfekcja niesie jednak ze sobą wiele korzyści, dlatego warto wykonywać ją regularnie – zwłaszcza jeśli wśród domowników są również alergicy. Jak zostało wspomniane, chroni ona bowiem przed niewidocznymi szkodnikami, jakimi są roztocza kurzu domowego.

Profesjonalna dezynfekcja – usługi ABC Insekt

Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w pracach związanych z likwidacją drobnoustrojów i różnych owadów – między innymi moli spożywczych lub mrówek. Ponadto zajmujemy się sprzątaniem po zmarłych, usuwaniem gniazd os oraz deratyzacją. Klientom udzielamy merytorycznych porad i odpowiadamy na wszystkie pytania (również odnośnie tego, czy można przebywać w pomieszczeniu podczas ozonowania). Zapraszamy do kontaktu z naszą wykwalifikowaną kadrą pracowniczą.

Usługi ABC Insekt

Menu