Rybiki cukrowe nazywane też srebrzykami, to maleńkie owady kojarzone przez nas zazwyczaj ze szczypawicami. Spotykamy je w domu, najczęściej w łazience i kuchni, po zapaleniu światła. Wówczas zamierają, by po chwili bardzo szybko uciekać w popłochu.
Zwalczanie rybików cukrowych ma znaczenie z powodu niszczenia przez nie naszych zapasów żywności. Żerują one zwykle w kuchni, a spotykamy je również w łazience gdyż lubią wilgotne środowisko. Występują również w czystych domach, wystarczy im bowiem odpływ w łazience, gdzie o braku nieczystości nie ma mowy, oraz dobrze zaopatrzona kuchnia.
Zwyczaje rybików cukrowych
Rybiki cukrowe żyją z nami cały rok, gdyż lubią ciepło. Nie są przy tym owadami, które podobnie jak np. karaluchy, mają zwyczaj stałego osiedlania się w danej okolicy, lub są niewrażliwe na wszelkie próby ich eksterminacji. Wręcz przeciwnie, do życia i rozmnażania się potrzebują pokojowej temperatury, a w walce z nimi wystarczy ją obniżyć do 17 °C, by po jakimś czasie przestały się pojawiać.
Wśród nawiedzających nas insektów są więc stosunkowo łatwe do zwalczenia, aczkolwiek tylko hipotetycznie, bo trudno sobie wyobrazić stałe wietrzenie i wychładzanie mieszkania przez kilka dni, szczególnie zimą. Z natury nie są agresywne i nie szkodzą człowiekowi. Nie gryzą nas i nie przenoszą groźnych chorób. Rybiki cukrowe to zwykłe szkodniki spożywcze.
Ich szkodliwość natomiast sprowadza się do zanieczyszczania odchodami i brudem z kanalizacji: pokarmu, naszych zapasów, niezabezpieczonego na stołach jedzenia. W związku z tym, że trawią celulozę nierzadko również nadgryzają książki.
W przypadku plagi tych insektów możemy na nie trafić w wielu innych miejscach: w łóżku, w szafie, szafkach wśród bielizny etc. Rozmnażają się szybko i żyją stosunkowo długo. Gustują szczególnie w pokarmach zawierających cukier, aczkolwiek mogą również niszczyć nie tylko książki, bo też wyroby skórzane i wełniane, które nadgryzają.
Jak zwalczać rybiki cukrowe?
Czynności profesjonalnej dezynsekcji zamawiane są w przypadku rybików cukrowych tylko w skrajnych przypadkach. Zazwyczaj radzimy sobie z nimi samodzielnie, choć w tym celu należy się nieco na ten temat dowiedzieć. Wymienione wcześniej wietrzenie nie jest bowiem, ze znanych już przyczyn, metodą idealną czy nawet możliwą do zastosowania – gdy np. mamy w domu małe dziecko.
Do najczęściej zalecanych form zwalczania rybików cukrowych domowymi sposobami należą:
- utrzymywanie należytego porządku w kuchni – niepozostawianie dostępnego jedzenia, szczelne zamykanie suchych pokarmów, regularne wyrzucanie śmieci,
- niepozostawianie odsłoniętych przedmiotów do mycia w łazience, regularne mycie podłóg, szczególnie w kątach i brzegach, częste robienie prania,
- uszczelnienie w podłodze i ścianach wszelkiego rodzaju szpar, prześwitów, dziur,
- dbałość o pozostawianie kuchni i łazienki suchymi – poprzez wycieranie, stosowanie pochłaniaczy wilgoci,
- w myciu można stosować wodę z octem, która zniechęca rybiki do eksploracji,
- a ponadto można stosować pułapki – zrobione samodzielnie (np. kawałek kartonu posmarowany miodem) lub kupione, w postaci: lepów, żeli i innych środków wabiących owady.
W większości przypadków zwalczanie rybików cukrowych nie dotyczy domów, w których mieszkają koty. Nasi ulubieńcy dla samej zabawy tropią nieproszonych gości i zwykle ich eliminują. Aczkolwiek szkodliwość rybików cukrowych oraz ich tendencja do rośnięcia w plagę są niewielkie, dlatego w większości przypadków z problemem powinniśmy dać sobie radę samodzielnie.